مسافر
ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱۸   کلمات کلیدی:

ای کاش می دیدیم یامی شنیدیم یا احساس می کردیم و از ظلمات خارج می شدیم:

آگاه باشیم ! دنیا خانه ای است که کسی درآن ایمنی ندارد، جزآنکه به جمع آوری توشه آخرت بپردازد و از کارهای دنیوی کسی نجات نمی یابد.مردم بوسیله دنیا آزمایش می شوند ، پس هر چیزی از دنیا را که برای دنیا بدست می آورند از کفشان بیرون می رود و برآن محاسبه خواهند شد و آنچه را که در دنیا برای آخرت تهیه کردند به آن خواهند رسید و با آن خواهند ماند.دنیا در نظر خردمندان چونان سایه ای است که هنوز گسترش نیافته ، کوتاه می گردد و هنوز فزونی نیافته کاهش می یابد. ای بندگان خدا! تقوا پیشه کنیم و بااعمال نیکو به استقبال اجل برویم.اعمال نیکو تنها نماز و روزه نیست حساب ما فقط عبادات نیست حق فقط حق الله نیست بلکه حق الناس هم هست که چه بسیار سنگین تر و سخت تر از قبلی است.حفظ حقوق مردم اعم از ارباب رجوع ، همکار چه سردفتر چه دفتریار چه کارمند ، حساب آتشینی است که خاموشی آن در دستان شماست .با بی عدالتی ، خیانت در امانت ، رابطه بازی ، انحصار طلبی شعله های آتشی است که برای فوق و تحتمان در آخرت می خریم . با چیزهای فانی شدنی دنیا ،آنچه که جاوید می ماند ، خریداری کنیم.از دنیا بگذریم  که برای کوچاندمان  تلاش میکنند.آماده مرگ باشیم که برما سایه افکنده است و ما از آن غافلیم.چون مردمی باشیم که برآنها بانگ زدند و بیدار شدند و دانستند دنیا خانه جاویدان نیست و آن را با آخرت مبادله کردند.خدای سبحان ما را بیهوده نیافرید و  به حال خود وا نگذاشت.میان ما تا بهشت یا دوزخ فاصله اندکی جز رسیدن مرگ نیست.زندگی کوتاهی که گذشتن لحظه ها از آن می کاهد و مرگ آن را نابود می کند،سزاوار است که کوتاه مدت باشد.زندگی که شب و روز آن را به پیش می راند به زودی پایان خواهد گرفت.مسافری که سعادت یا شقاوت همراه خود می برد باید بهترین توشه را با خود بردارد چه توشه ای بهتر از رعایت عدل و انصاف!. ازاین خانه دنیا، زاد و توشه برداریم که فردای رستاخیز نگهبانمان باشد.بنده خدا باید از پروردگار خود بپرهیزد بترسد و امیدوارباشد، خود را پند دهد و توبه را پیش فرستد و بر شهوات غلبه کند مخصوصا شهواتی که خود آن را نمی بینیم و اگر هم آن راببینیم شیطان چنان آن را برای ما بعنوان عمل صالح زینت می دهدکه هیزم بیشتری برای دوزخ بر می داریم، مرگ پنهان و پوشیده است و امیال فریبنده اند .شیطان انسان را در انتظار توبه نگه می دارد که آن را به تاخیر بیندازد و تازمان فرارسیدن مرگ از آن غفلت می کند تا اهل تسویف می گردد.از خدا می خواهیم که مابخصوص اصحاب دفاتر اسناد که دنیا و آخرت در دستان خودمان است را در برابر نعمت ها مغرور نسازد و منم منم مال من مال من را کنار بگذاریم زیرا ما که خود مالک چیزی نیستیم و فقط بما صلح خیاری شده است و مارا پس از فرارسیدن مرگ دچار پشیمانی و اندوه نگرداند و ماشامل ولاخوف علیهم و لاهم یحزنون شویم.چرا که بسیار سخت است که هم دنیا داشته باشیم و هم آخرت داشته باشیم لیکن ربنا آتنا فی الدنیا الحسنه و فی الاخره الحسنه و قنا عذاب النار...

 


 
اجاره نامه محضری ارزانتر از مشاورین املاک
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٧   کلمات کلیدی: سهولت اجاره

مشکلات تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفترخانه ها مرتفع شد

مشکلات تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفترخانه ها مرتفع شد

تا پیش از این، برای تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی، اخذ مفاصاحساب دارائی و استعلام­های متعدد، به موجب قانون، آئین­ نامه و یا بخشنامه الزامی شده بود که هم اکنون آخرین مانع و مشکل برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفترخانه­ ها برطرف شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، محمدرضا دشتی اردکانی با اعلام اینکه پس از ابلاغ بخشنامه مورخ 4 اردیبهشت1392 معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دیگر از این پس، مردم می توانند از مزایای متعدد تنظیم و ثبت آسان و مطمئن اسناد رسمی اجاره ملکشان در دفترخانه­ ها برخوردار باشند گفت: بر این اساس، فقط تنظیم سند اجاره بیش از سه سال، نیاز به استعلام از اداره ثبت مربوط داشته و برای مدت سه سال و کمتر از آن، نیازی به استعلام نیست.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: تا پیش از این، برای تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی، اخذ مفاصاحساب دارائی و استعلام از اداره ثبت، به موجب قانون، آئین­ نامه و یا بخشنامه الزامی شده بود که مانعی بر سر راه تسهیل تنظیم اسنادرسمی به شمار می­ رفت اما هم­ اکنون آخرین مانع و مشکل برای تنظیم اسناد رسمی اجاره در دفترخانه ها برطرف شد.

 

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در سال 1385 با بررسی مشکلات ایجاد شده بر سر راه تنظیم سندرسمی که این مشکلات موجب رویگردانی مردم از تنظیم اسنادرسمی در دفترخانه­ ها و در نتیجه زمینه­ ساز دعوی و موجب افزایش حضور مردم در محاکم و دادگستری­ ها می­ شد، قانونی را تصویب کرد که اخذ استعلام­های متعدد و غیرضروری را منتفی می­ ساخت.

 

دشتی اردکانی گفت: اما با این حال به موجب استنباط برخی مسئولین، برای تنظیم سندرسمی اجاره نیاز به اخذ مفاصاحساب از دارائی و استعلام از سازمان ثبت اسناد تشخیص داده­ شد که اخذ پاسخ استعلام وزارت دارائی طی دادنامه دیوان عدالت اداری در سال 1390 غیر ضروری تشخیص داده شد و این مانع، به نفع مردم از سر راه تنظیم اسنادرسمی اجاره در دفاتر اسنادرسمی برداشته شد.

 

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران تاکید کرد: اخیرا نیز سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به استناد ماده 26 قانون ثبت که ارسال خلاصه معامله پس از تنظیم سند اجاره بیش از سه سال را لازم دانسته و ارسال خلاصه معامله دلالت التزامی بر ضرورت استعلام قبل از تنظیم سند دارد، بخشنامه کرده که تنظیم سند اجاره بیش از سه سال نیاز به استعلام از اداره ثبت مربوط داشته و برای تنظیم اسنادرسمی اجاره به مدت سه سال و کمتر از آن، اعم از اینکه مسکونی باشد یا اداری یا تجاری، دیگر نیازی به استعلام نیست.

 

دشتی اردکانی گفت: به این ترتیب، مراجعات مردم به دادگستری­ ها بابت دریافت ودیعه پرداختی به موجر یا تخلیه ملک یا نپرداختن اجاره و امثال آن منتفی می­ گردد چرا که به موجب اسناد رسمی تنظیمی در دفاتر اسنادرسمی، تمامی این موارد از طریق ادارات اجرای اسناد رسمی مستقر در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام می­ شود و قابل پیگیری است ضمن اینکه حاکمیت، اسناد تنظیمی در دفاتر اسنادرسمی را تضمین می­ کند و این مزایای قانونی، همه در ازای هزینه اندکی به­ دست می­ آید.

 

وی گفت: به عنوان مثال مجموع تمام هزینه­ های تنظیم سندرسمی اجاره در دفترخانه­ ها شامل حق­ الثبت(حقوق دولتی)، حق­ التحریر و مالیات بر ارزش افزوده برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه 100 هزار تومان اجاره داده می­ شود، فقط 35 هزار تومان برای هریک از طرفین است و یا برای ملکی که به مدت یکسال در ازای ماهیانه 1میلیون تومان اجاره داده می­ شود، تمام هزینه­ های تنظیم سندرسمی اجاره شامل حق­ الثبت(حقوق دولتی)، حق­ التحریر و مالیات بر ارزش افزوده 85 هزار تومان از هرکدام از طرفین است.

 

دشتی اردکانی گفت: به تعبیر استاد دکتر ناصر کاتوزیان اشاره کنم که گفتند: «سردفتر به­ عنوان مجری (نماینده) دولت- به معنای عام- در اجرای قوانین و مقررات و اعمال حاکمیت درجهت تامین مصالح اجتماعی و منافع عمومی جامعه، در واقع یک شاهد ممتاز در معاملات است و می­ تواند به­ عنوان ناصح و هدایت­ کننده در معاملات عمل کند و زمینه ایجاد اختلافات آینده را از بین ببرد.

 


 
پاسخ استعلام املاک دارای امضای الکترونیکی
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٧   کلمات کلیدی: استعلام املاک دارای امضای الکترونیکی ،پاسخ استعلام سال92
بخشنامه در خصوص پاسخ استعلام املاک دارای امضای الکترونیکی
 
 

 

معاونین محترم سازمان

مدیران محترم کل ستادی و استانها

کانون سردفتران و دفتریاران

پیرو بخشنامه های شماره 181904/90 مورخ 10/10/90 و شماره 95316/91 مورخ 18/5/91 نظر به اینکه پاسخ های الکترونیکی استعلام وضعیت ملک مجهز به امضا الکترونیک گردیده است لذا از تاریخ 14/2/92 نحوه بهره برداری از "پاسخ استعلام املاک دارای امضای الکترونیک" توسط واحدهای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی به شرح زیر می باشد:

1-با توجه به راه اندازی امضای الکترونیک پاسخ استعلام ملک در سامانه مدیریت کشوری املاک، ضرورتی به ارسال پاسخ فیزیکی استعلام ملک از سوی واحد ثبتی به دفترخانه نمی باشد.

2-دفاتر اسناد رسمی موظفند بر اساس  پاسخ الکترونیکی استعلام ملک، اقدام بعدی جهت تنظیم و صدور سند را معمول دارند.

3-واحد ثبتی مکلف است پس از صدور پاسخ الکترونیکی استعلام ملک و تایید نهایی در سیستم، پرینت پاسخ استعلام را اخذ و پس از امضا و ممهور نمودن آن، جهت ضبط در پرونده ملک به بایگانی ارسال نمایند.

4-دفاتر اسناد رسمی باید پس از ملاحظه پاسخ استعلام الکترونیک در سامانه، پرینت آن را از سامانه اخذ و در پرونده مربوط نگهداری نمایند.

5-در متن پاسخ استعلام های دارای امضای الکترونیک که از طریق سامانه مدیریت کشوری املاک اخذ می شود، عبارت " این پاسخ استعلام دارای امضای الکترونیکی می باشد "درج شده و شناسه امضای الکترونیک در ذیل این عبارت آمده است.

مدیران کل ثبت اسناد و املاک استان ها و روسای واحدهای ثبتی و سران دفاتر اسناد رسمی مسئولیت اجرای صحیح این بخشنامه را بر عهده داشته و معاونین و مدیران کل ستادی، نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه را معمول خواهند داشت.

 

احمد تویسرکانی معاون قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت اسناد واملاک کشور

(به نقل از سایت سازمان ثبت)       


 
بخشنامه ثبت الکترونیکی خلاصه معامله
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۱٧   کلمات کلیدی: خلاصه معامله92 ،بخشنامه جدید خلاصه معامله
بخشنامه درخصوص دستورالعمل ثبت الکترونیکی خلاصه معاملات املاک
 
 

معاونین محترم سازمان

 

مدیران محترم کل ستادی و استان ها

 

سران محترم دفاتر اسناد رسمی

           پیرو بخشنامه شماره 248001/91 تاریخ 19/12/91، موضوع "دستورالعمل ثبت الکترونیکی خلاصه معاملات املاک" مقرر می دارد: جهت تسریع و تسهیل در ارائه خدمات ثبتی به مراجعین، دفاتر اسناد رسمی موظفند در اجرای بند یک دستورالعمل مذکور پس از ثبت الکترونیکی خلاصه معامله و ارسال آن از طریق سامانه مدیریت کشوری املاک به واحد ثبتی مربوط، بلافاصله دو نسخه پرینت خلاصه معامله الکترونیکی را از سامانه اخذ و با امضای سردفتر و مهر دفترخانه، نسخه اول را در موعد مقرر قانونی به واحد ثبتی ارسال و نسخه دوم را تحویل خریدار نمایند.

 بدیهی است مطابق تبصره بند یک دستورالعمل مورد اشاره، آن دسته از دفاتر اسناد رسمی که مجهز به امضای الکترونیک هستند، نیازی به ارسال فیزیک خلاصه معامله به واحد ثبتی نخواهند داشت. لیکن دفترخانه مکلف است پرینت خلاصه معامله الکترونیکی را با امضای سردفتر و مهر دفترخانه به خریدار تحویل دهد.

 مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این بخشنامه بر عهده معاونین و مدیران کل ستادی و استانی سازمان، رؤسای واحدهای ثبتی و کانون سردفتران و دفتریاران می باشد.

 

                                                             احمد تویسرکانی معاون قوه قضاییه وریاست سازمان ثبت اسناد واملاک کشور

به نقل از سایت سازمان ثبت


 
الهی...
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/٢   کلمات کلیدی:

الهی! من نه آنم که زفیض نگهت چشم بپوشم ، نه تو آنی که گدا را ننوازی به نگاهی، در اگر باز نگردد نروم باز به جایی ، پشت دیوار نشینم چو گدا بر سرراهی ، کس به غیر از تو نخواهم ، چه بخواهی چه نخواهی،باز کن در، که جز این خانه مرا نیست پناهی!