سالروز شهادت جوادالائمه(ع)
ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۳   کلمات کلیدی:

امام صادق(ع):

نفس کسی که بخاطر ما اندوهگین شود تسبیح است و اندوهش برای ما عبادت است و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست.(امالی،شیخ مفید،ص 338)

هرکس چشمش در راه ما گریان شودبخاطرخونی که از ما ریخته شده است یا حقی که از ما گرفته شده است یا آبرویی که ازما و یا یکی ازشیعیان ما برده و هتک حرمت کرده اند خدای متعال بهمین سبب  اورا برای بهشت جاودان،برای ابد جا می دهد.(همان،ص175)

 شهادت امام جوان (25 ساله) جوادالائمه را به ولینعمتمان امام رئوف علی بن موسی الرضا (ع) تسلیت عرض میکنیم.

امام جواد(ع): تو را به پنج چیز سفارش می کنم :

اگر مورد ستم واقع شدی ستم مکن
اگر به تو خیانت کردند خیانت مکن 
اگر تکذیبت کردند خشمگین مشو 
اگر مدحت کنند شاد مشو  
و اگر نکوهشت کنند، بیتابی مکن.

بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج 75، ص (167)


 
تنظیم سند پیش فروش ساختمان در استان مرکزی
ساعت ٦:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٢   کلمات کلیدی:

تنظیم سند پیش فروش ساختمان در استان مرکزی

تنظیم سند پیش فروش ساختمان در استان مرکزی

استان مرکزی در اجرای قانون پیش فروش ساختمان، پیشرو در کشور است.

  به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی با بیان اینکه قانون پیش فروش ساختمان از اول تیرماه دراین استان اجرایی شده گفت: با اجرای آن، همه سازندگان ساختمان با هر کاربری موظفند‌ قبل از پیش فروش واحدهای خود و یا درج آگهی پیش‌فروش معتبر در بنگاه‌های املاک و رسانه‌های عمومی، با مراجعه به سایت راه و شهرسازی، آئین نامه اجرائی و دستورالعمل صدور مجوز انتشار آگهی را مطالعه و پس از تکمیل فرم پیوست شماره یک به همراه دیگر مستندات مندرج در سایت، به ادارات راه‌ و شهرسازی‌در شهرستان‌های استان مراجعه و مجوز انتشارات را دریافت کنند.

نصراله نژادافزود: پس از دریافت تمام مدارک مندرج از پیش فروشنده یا نماینده قانونی، وی ضمن ارائه رسید دریافت مدارک، موظف است حداکثر 15 روز کاری عدم مخالفت خود را در قالب فرم مجوز انتشار آگهی پیش‌فروش به پیش فروشنده اعلام کند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به ماده 24 قانون پیش‌فروش گفت: مطابق قانون مشاوران املاک باید پس از انجام مذاکرات مقدماتی، طرفین را در راستای تنظیم سند رسمی قرارداد پیش‌فروش به یکی از دفاتر اسناد رسمی معرفی کنند. وی گفت: با پیش فروشنده متخلف یا مشاوران املاکی که قرار داد پیش فروش ساختمان تنظیم کنند. طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

نصراله نژاد افزود: در صورت مشاهده تخلف، برای بار اول یک‌سال و برای بار دوم تا دو سال تعلیق پروانه کسب و برای بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم می‌شوند.


 
نحوه استعلام ثبت شرکتها در شهر مشهد
ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢۱   کلمات کلیدی: استعلام ثبت شرکتها

بابت استعلام ثبت شرکتها جهت تنظیم سند ابتدا نامه خطاب به ثبت شرکتها کمافی السابق می نویسیم سپس در دستگاه کارتخوان از منوی فرم پرداخت ، سربرگ حق الزحمه سایرامور مبلغ 100000 ریال در گزینه سایر درآمدهای ثبتی می کشیم و فیش مربوطه را مهمور و امضاء می نماییم.نامه و فیش را در قبال مبلغ 80000 ریال به نماینده پست طرف قرارداد ناحیه ثبتی تحویل می دهیم تا جواب را برای ما برگرداند.


 
آزمون سردفتری
ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۸   کلمات کلیدی:

دکتر تویسرکانی : برگزاری آزمون سردفتری در دست بررسی است

تویسرکانی : برگزاری آزمون سردفتری در دست بررسی است

دکتر تویسرکانی در خصوص زمان ثبت نام و برگزاری آزمون سردفتری در سال جاری با خبرگزاری میزان گفت: هنوز به نتیجه قطعی برای برگزاری آزمون سردفتری نرسیده‌ایم و این موضوع در مرحله بررسی‌های کارشناسی قرار دارد.

«احمد تویسرکانی» در گفت‌وگو با  خبرگزاری میزان میزان در خصوص برگزاری آزمون سردفتری در سال جاری، اظهار کرد: در این خصوص نمی توان دقیق اعلام نظر کرد و هم اکنون در حال بررسی وضعیت جمعیتی و استقرار دفاتر هستیم.

 

معاون رییس قوه قضاییه به تکلیف قانونی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این رابطه اشاره کرد و گفت: از لحاظ قانونی باید تعداد دفاتر اسناد رسمی مبتنی بر تناسب جمعیتی باشد. به همین منظور اعلام برگزاری یا عدم برگزاری آزمون سردفتری بستگی به بررسی نهایی در رابطه با این تکلیف قانونی دارد.

 وی تصریح کرد: به موجب قانون به ازای هر 15 هزار نفر جمعیت باید یک دفترخانه رسمی وجود داشته باشد.

 اعلام نتیجه بررسی تناسب جمعیتی و دفاتر اسناد تا 2 ماه آینده

 دکتر تویسرکانی در خصوص اعلام نتیجه نهایی بستگی تناسب جمعیتی و تعداد دفاتر اسناد رسمی هم گفت: ظرف دو ماه آینده وضعیت بین مراکز جمیعیت و استقرار دفاتر بررسی و نتیجه آن اعلام می شود.


 
نقل و انتقال خودرو
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٧   کلمات کلیدی:

یک حقوقدان:

القاء عدم لزوم ثبت انتقال خودرو در دفتر اسناد، «نشر اکاذیب» است

» سرویس: معارف و حقوق - حقوقی و قضایی

یک جرم‌شناس گفت: القاء عدم لزوم ثبت رسمی نقل و انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، مصداق بارز نشر اکاذیب و تشویش افکار عمومی و موجب ایراد ضرر به مردم و کشور است.

 

احسان اله پیرداده بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: طبق نص صریح آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب مجلس شورای اسلامی، تنظیم سند رسمی انتقال تمامی خودروها در کشور پس از انجام مراحل اداری تعویض پلاک در مراکز مربوطه، بایستی در دفاتر اسناد رسمی کشور انجام پذیرد و در غیر این صورت از نظر قانونی، شخصی که صرفا تعویض پلاک به نام او انجام شده، مالک قانونی خودرو محسوب نمی‌شود چرا که انتقال مالکیت صرفا با انتقال رسمی آن در دفتر اسناد رسمی محقق می‌گردد.

 

وی ادامه داد: مزید بر آن اینکه طبق قوانین موضوعه، بخش اعظم هزینه انتقال رسمی خودرو مربوط به مالیات نقل و انتقال و حق الثبت قانونی آن است که طبق قانون صرفا توسط دفاتر اسناد رسمی وصول و به حساب بودجه عمومی کشور واریز می‌شود و مراکز راهنمایی و رانندگی صلاحیت قانونی وصول حق الثبت و مالیات فوق که بخش قابل توجهی از درآمد و بودجه عمومی کشور را تامین می‌کند، ندارند.

 

این حقوقدان افزود: همچنین احراز هویت و اهلیت متعاملین و کنترل ممنوع المعامله یا محجور نبودن احد از ایشان صرفا در صلاحیت دفاتر اسناد رسمی است و مراکز تعویض پلاک توانایی و صلاحیت انجام این امور را ندارند.

 

وی با اظهار تعجب از تفاسیر غیر اصولی و اجتهاد مقابل نص قانون توسط برخی اشخاص در این خصوص، خاطر نشان کرد: فصل الخطاب هر نوع اختلاف نظر در مسائل حقوقی و تکالیف اشخاص، نص قانون است که در این خصوص قانون صریح و فاقد هر گونه ابهام است.


 
اتصال سازمان مالیاتی به سامانه ثبت اسنادکشور
ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢   کلمات کلیدی:

سازمان مالیاتی به سامانه الکترونیک ثبت اسناد و املاک متصل می‌شود

سازمان امور مالیاتی براساس قانون جدید مالیات‌ها به منظور شفاف شدن مالیات نقل و انتقال دارایی‌های منقول و غیر منقول به سامانه الکترونیک ثبت اسناد و املاک متصل می‌شود.
سازمان مالیاتی به سامانه الکترونیک ثبت اسناد و املاک متصل می‌شود

 

به گزارش پایگاه خبری اعتبار به نقل از فارس، سازمان امور مالیاتی کشور، براساس قانون جدید مالیات‌ها به منظور شفاف شدن مالیات نقل و انتقال دارایی‌های منقول و غیر منقول به سامانه الکترونیک ثبت اسناد و املاک متصل می‌شود.
در این قانون آمده است:
ماده 181- به منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک مؤدیان اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) با هدف نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیاتی، واحدی تحت عنوان واحد بازرسی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود. واحد مذکور حسب ارجاع رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یا اشخاص مجاز از طرف وی، نسبت به اعزام هیأتهای بازرسی حسب مورد با مجوز مرجع صالح قضائی با عضویت نماینده دادستان یا دادگستری تشکیل می‌شود، به اقامتگاه قانونی، محل فعالیت مؤدی و محل نگهداری دفاتر، اسناد و مدارک و تجهیزات اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) اقدام می‌کند و کلیه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مؤدیان را مورد بازرسی قرار می‌دهد و یا در صورت لزوم با ارائه رسید آنها را به اداره امور مالیاتی ذیربط انتقال می‌دهد.
اداره امور مالیاتی ذیربط مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک منتقل شده را حداکثر ظرف مدت دو هفته به مؤدی عودت نماید.
تبصره 1- بازرسی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی موضوع این ماده شامل کلیه دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی مربوط به مالیات‌های موضوع این قانون و ما لیات بر ارزش افزوده است.
تبصره 2- چنانچه در بازرسی هیأت‌های موضع این ماده دفاتر، اسناد و مدارک و سوابقی حاکی از کتمان واقعیت در مورد مالیات بر واردات کشف شود، مراتب از طریق اداره امور مالیاتی به مراجع قانونی ذیربط اعلام می‌شود.
تبصره 3- مؤدیان مالیاتی موظفند با هیأتهای موضوع این ماده همکاری‌های لازم را به عمل آورند و کلیه دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی و تجهیزات نگهداری اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) و دستورالعمل کار و رمز دسترسی به آنها را در اختیار هیأتها قرار د هند. مؤدیان مزبور در صورت استنکاف، علاوه بر شمول مجازات مقرر در این قانون، از معافیت‌های مالیاتی منابع مختلف درآمدی سال مورد مراجعه محروم می‌شوند.
تبصره 4- آیین‌نامه اجرایی موضوع این ماده به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون (1395/1/1) مشترکاً به تصویب وزیران امور اقتصادی و دارایی و دادگستری می‌رسد.
بند 45- متون زیر به عنوان تبصره (3) و (4) به ماده (186) قانون الحاق می‌شود:
تبصره 3- سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است، اسامی مدیران مؤسسات و شرکت‌هایی که بدهی مالیاتی اعم از مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده دارند و همچنین اسامی هر یک از مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره مؤسسات و شرکت‌ها که به علت صدور اسناد (صورتحساب) مبتنی بر انجام معاملات غیرواقعی در نظام اقتصادی از جمله امور مالی و مالیاتی کشور محکومیت قطعی یافته‌اند را به همراه مشخصات آنان به اداره ثبت شرکت‌ها اعلام کند.
اداره مذکور موظف است ثبت شرکت‌ یا مؤسسه به نام این اشخاص و همچنین ثبت عضویت آنها در هیأت مدیره آن شرکت و سایر شرکت‌ها و مؤسسات را برای بدهکاران مالیاتی منوط به تعیین تکلیف و اخذ مفاصاحساب مالیاتی از سازمان امور مالیاتی کشور کند.
در تخلف صدور اسناد (صورتحساب) مبتنی بر انجام معاملات غیرواقعی مندرج در این ماده نیز اداره ثبت شرکت‌های موظف است از انجام ثبت شرکت یا مؤسسه به نام اشخاص یاد شده و همچنین ثبت عضویت آنها در هیأت مدیره آن شرکت و سایر شرکت‌ها و مؤسسات به ثبت سه سال خودداری کند.
تبصره 4- سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است فهرست اشخاص حقوقی را که طی 5 سال فاقد فعالیت تلقی می‌شوند به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کند. سازمان مذکور مکلف است از تاریخ اعلام سازمان امور مالیاتی کشور ثبت هر گونه تغییرات در مورد این اشخاص را منوط به به اخذ مفاصاحساب مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور کند.
بند 46- متون زیر به عنوان تبصره‌های (3) و (4) به ماده (187) قانون الحاق می‌شود:
تبصره 3- دفاتر اسناد رسمی در هر مورد که نسبت به تنظیم اسناد وکالتی (بلاعزل) نسبت به اموال منقول و غیرمنقول و حقوق مالی اقدام می‌نمایند، موظفند یک نسخه از اسناد تنظیمی را حداکثر ظرف مدت یک ماه به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند، مستنکف از حکم این تبصره، علاوه بر جریمه و مجازات مقرر در ماده (200) این قانون، مسئول جبران زیان و خسارت وارده به دولت است.
تبصره 4- سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف مهلت یک سال از تاریخ لازم‌ الاجراء شدن این قانون (1395/1/) با اتصال به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد نسبت به اعلام بدهی ملک مورد انتقال و امکان اخذ واریز آن به حساب مالیاتی به صورت آنی از طریق دفاتر اسناد رسمی اقدام کند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است امکان دسترسی بر خط به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای سازمان امور مالیاتی کشور جهت اجرای مفاد این ماده فراهم کند.
پس از اجرای مفاد این ماده ثبت نقل و انتقال امور و دارایی‌های منقول و غیرمنقول که به موجب این قانون برای آنها مالیات وضع شده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی قطعی مورد انتقال، ممنوع است. متخلف، در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد.
در صورتی که پس از اتصال سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه ثبت الکترونیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان امور مالیاتی کشور بدهی مالیاتی ملک مورد معامله را از طریق سامانه مذکور اعلام نکند منتقل‌الیه و سردفتر اسناد رسمی در قبال بدهی مالیاتی ملک مورد معامله مسئولیتی نخواهند داشت.
آیین‌نامه اجرایی این ماده با همکاری سازمان‌های مذکور تهیه می‌شود و ظرف مدت 6 ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون (1395/1/1) به تصویب رئیس قوه قضاییه می‌رسد.
بند 47- در ماده (189) قانون عبارت «موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده 95 این قانون» حذف و در ماده (193) عبارت «مقررات این قانون» به عبارت «این قانون و مقررات مربوط به آن» اصلاح و عبارت «و در مورد رد دفتر مشمول جریمه‌ای معادل 10 درصد مالیات» حذف می‌شود.