حذف دفتر جاری دفترخانه ها

رئیس کانون سردفترداران و دفتریاران قوه قضاییه به میزان خبر داد دفتر سردفتر، حذف خواهد شد

به گزارش خبرگزاری میزان: رئیس کانون سردفترداران و دفتریاران قوه قضاییه از حذف دفاتر جاری در دفاتر اسناد رسمی در 5 دفترخانه تهران به صورت پایلوت بر داد.

«محمدرضا دشتی اردکانی» در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی میزان با بیان اینکه با انتخاب و تجهیز 5 دفترخانه اسنادرسمی، قصد داریم در یک بازه زمانی مناسب، اشکالات، معایب و موانع احتمالی آن را برطرف کنیم، افزود: به این ترتیب با توجه به آیین‌نامه‌ای که توسط رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ می‌شود، روند اجرایی این طرح در کشور آغاز خواهد شد.

وی ادامه داد: با گذشت بیش از یک سال از تصویب طرح کاداستر در مجلس شورای اسلامی علاوه بر حذف میلیون‌ها برگ کاغذ، از مراجعه حضوری ارباب رجوع نیز کاسته شده است.

رئیس کانون سردفترداران و دفتریاران قوه قضاییه با بیان اینکه دست‌نویس شدن اسناد در دفاتر بزرگ دستی یک امر منسوخ است، تصریح کرد: در هیچ کشوری برای تنظیم و ثبت سند از این شیوه سنتی استفاده نمی‌شود.

دفتر سردفتر حذف خواهد شد
وی با اعلام اینکه امور ثبتی یکی از فرآیندهای امور حاکمیتی کشور است و باید همزمان با پیشرفت‌های روز دنیا پیش رود، تاکید کرد: با توجه به اینکه تلاش‌های زیادی برای الکترونیکی شدن امور ثبتی صورت گرفته است و با تصویب قانون اخیر در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، دفاتری که در دفاتر اسناد رسمی با نام «دفتر سردفتر» داریم به کلی حذف خواهد شد.

به گفته دشتی‌اردکانی، شورای نگهبان به قانون کاداستر، چند بار ایرادهایی وارد کرد و طبق روال قانونی باید برای رفع ابهام به مجلس و کمیسیون مربوطه ارجاع و رفع ابهام می‌شد. بعد از طی این مراحل در نهایت قانون کاداستر در اوایل اسفند 93، مورد تصویب شورای نگهبان واقع شد.

وی تاکید کرد: یکی از مزیت‌های دنیای امروز، الکترونیکی شدن همه امور است و بالطبع کشور ما نیز از این مساله بی‌نیاز و مستثنی نیست و به سوی الکترونیکی شدن پیش می‌رود. این فرآیند به خصوص در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که بیش از یکصد سال قدمت دارد، باید اجرایی می‌شد که به همت رئیس سازمان ثبت املاک کشور، این مهم انجام شده است. به همین دلیل باید زودتر اجرایی و محقق شود تا دیگر نیازی به دفاتر سنتی نداشته باشیم.

/ 0 نظر / 43 بازدید